Viac ako polovicu našej hmotnosti tvorí voda. Vlhkosť vzduchu preto vplýva aj na naše telo. Vedeli ste, že nízka hladina vlhkosti vzduchu v priestore môže spôsobovať niekoľko zdravotných komplikácii a zvýšenie nákladov za kúrenie?

Problémy spojené s vlhkosťou

Veľmi nízka vlhkosť vzduchu môže viesť k vysušovaniu organizmu a jeho slizníc. Dôsledkom je nedostatočná ochrana organizmu pred vírusmi a baktériami. Aj preto sme v zimných mesiacoch často náchylnejší na rozličné choroby, a nielen to.

Nízka vlhkosť vzduchu sa môže negatívne prejaviť aj na našej pokožke. Je prirodzene suchšia a môže svrbieť. Signálom, že máme v organizme nedostatok vody sú tiež popraskané pery.

Suchý vzduch v domácnosti, navyše, spôsobuje aj premnoženie roztočov a nepríjemný zápach. Tie nie sú len dôsledkom kúrenia. Dôvodom prečo je to tak, je zvýšenie teploty a hlavne pokles relatívnej vlhkosti, kedy sa roztočom darí.

Ako zvýšiť vlhkosť vzduchu?

Do organizmu dostaneme vodu dodržiavaním pitného režimu. Ako ale dosiahneme optimálnu hodnotu vlhkosti vzduchu v priestore? Zvýšenie vlhkosti môžeme dosiahnuť sušením bielizne, cieleným zvlhčovaním ovzdušia, alebo aj zvýšením vlhkosti v priestore po sprchovaní.

Pozor, aby vlhkosť vzduchu nemala opačnú tendenciu. Veľmi vysoká vlhkosť vzduchu v spojení s teplom vytvára zas priaznivé prostredie pre rozmnožovanie baktérií a podporuje tvorbu nechcených plesní.

Opatrne s vetraním počas mrazivej zimy!

Relatívna vlhkosť vykurovaného priestoru sa zmenou teploty mení. Vlhkosť vzduchu preto vieme ovplyvniť aj vetraním. V zimnom období sa odporúča vetrať krátko a intenzívne, aby sme vzduch príliš nevysušili a priestor veľmi neochladili.

Takisto netreba zabúdať, že všetkého veľa škodí! Aj pri nastavovaní vlhkosti vzduchu by sme mali zvoliť zlatú strednú cestu. Teda optimálnych 45 až 60% relatívnej vlhkosti.

Čo majú spoločné vlhkosť vzduchu a úspora paliva?

Vedeli ste, že vlhkosťou vzduchu priamo ovplyvňuje náklady na vykurovanie? Máloktorý vykurovací systém v sebe zahŕňa aj úpravu vlhkosti vykurovaného priestoru. Ak sa napríklad vlhkosť vzduchu v domácnosti pohybuje na hranici 30%, čo je veľmi nízka vlhkosť, a v izbe chcete mať pocitovú teplotu 21°C, musíte si prikúriť na takmer 23 °C pričom zvýšenie teploty o 1°C znamená aj zvýšenie spotreby paliva o cca 6 %. Teda pri suchom vzduchu budeme mať v domácnosti vyššie náklady na kúrenie ako keby sme mali vlhkosť vzduchu optimálnu.

Záleží nám na tom, aby ste sa doma cítili príjemne

Ako sa týmto problémom dá predísť? Zima je obdobie, kedy vlhkosť vzduchu v domácnostiach neustále podlieha zmenám. Je buď vysušovaná neustálym vykurovaním, alebo zvyšovaná napr. sušením bielizne. Prevenciou je kontrola hladiny vlhkosti v dome pomocou vlhkomera.